7 zasad podlewania domowych kwiatów

Jerzy Biernacki
04.04.2016

Każdy chce, aby jego domowe kwiaty były zawsze w świetnej kondycji i bujnie rosły ciesząc oczy gości i domowników. Wszyscy jednak wiemy, że różnie z tym bywa. Kwiaty czasami są kapryśne, bywają gatunki bardzo kłopotliwe w uprawie. Normą jest też, że sami popełniamy poważne błędy, głównie dotyczące nieprawidłowego podlewania. Przygotowaliśmy dla Was praktyczny poradnik i podpowiadamy 7 zasad podlewania domowych kwiatów.

  1. Kiedy podlewać kwiaty? - zdecydowanie najkorzystniej jest podlewać kwiaty rano. Zwróć również uwagę na panującą porę roku. Zimą kwiaty można podlewać nieco rzadziej, za to latem będą potrzebowały znacznie częstszego nawadniania.
  2. Jaka donica? - być może nie wiesz o tym, że kwiaty uprawiane w donicach plastikowych potrzebują rzadszego podlewania niż te, które trzymasz w donicy ceramicznej. Z prostego powodu – przez powierzchnię porowatą szybciej wyparowuje wilgoć.
  3. Nie podlewaj często po trochu – najkorzystniej dla kwiatów jest podlewać je obficie i rzadziej niż bardzo często małymi porcjami. Wpływa to na lepsze napowietrzenie gleby.
  4. Nie każda roślina lubi podlewanie z góry – są takie gatunki, które naprawdę lepiej znoszą podlewanie metodą nalewania wody do podstawki – wówczas ich korzenie mogą powoli się nawadniać. Niektóre kwiaty, jak chociażby storczyki, uwielbiają natomiast kąpiele – wystarczy wstawić je do napełnionej wodą wanny na kwadrans. Efekt będzie dużo lepszy niż w przypadku klasycznego podlewania.
  5. Jeśli podlewasz od góry, usuń wodę zgromadzoną w podstawce – to bardzo ważne, bo stosując tę metodę nie dopuścisz do gnicia korzeni. Kwiaty podlewamy od góry aż po brzeg donicy. Po tym, jak woda wchłonie się do gleby, wylewamy jej nadmiar z podstawki.
  6. Nie podlewaj kwiatów wodą prosto z kranu – oczywiście mówimy o wodzie wodociągowej. Zawarty w niej chlor jest bardzo szkodliwy dla kwiatów doniczkowych. Jak sobie z tym poradzić? Po prostu nalej wcześniej wodę do otwartego naczynia i zostaw na kilkanaście minut. W tym czasie chlor wyparuje, a woda będzie w pełni bezpieczna dla kwiatów. Jeśli natomiast masz w domu filtr odwróconej osmozy, to podlewaj kwiaty właśnie wodą z tego filtra.
  7. Uwaga na twardą wodę – to kolejny problem dotyczący wody wodociągowej. Zwykle jest ona bardzo twarda, a wpływający na to węglan wapnia nie jest tolerowany przez większość roślin doniczkowych. Metodą poradzenia sobie z tym problemem stosowanie do podlewania wyłącznie wody przegotowanej, a najlepiej filtrowanej przez filtr odwróconej osmozy lub centralny zmiękczacz wody.

Stosujących tych 7 zasad podlewania kwiatów doniczkowych szybko zauważysz efekty. Kwiaty będą bujnie rosły i kwitły, przestaną je też dręczyć różne choroby. To naprawdę nie jest takie trudne – wystarczy wyrobić sobie nawyki i wspomnieć o tych zasadach wszystkim domownikom, którzy także zajmują się podlewaniem kwiatów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie