4 zasady malowania natryskowego metalu

Andrzej Winnicki
07.06.2022

Czy malowanie natryskowe jest dobre? Z pewnością sprawdzi się w wielu różnorodnych zastosowaniach, a ponadto pozwoli na uzyskanie precyzyjnie, równomiernie nałożonej warstwy. Do kolejnych zalet tego procesu można zaliczyć szybkość i wydajność. Jednak, aby uzyskać pożądany efekt, malowanie natryskowe metalu i innych materiałów trzeba wykonywać zgodnie z zasadami. Sprawdź, o czym należy pamiętać.

Malowanie natryskowe a proszkowe to nie to samo

Oba sposoby nakładania farby znacząco się od siebie różnią. Malowanie natryskowe polega na nanoszeniu farby za pomocą pistoletu. Barwnik jest podawany w postaci drobnych kropli, które równomiernie osiadają na malowanym przedmiocie. 

Natomiast barwienie proszkowe przewiduje nakładanie na powierzchnię farby w formie suchej, czyli w proszku. Konieczne jest więc umieszczenie pomalowanego przedmiotu w piecu, gdzie barwnik roztopi się i połączy w idealnie gładką warstwę. 

Efekt malowania natryskowego może być także nieco inny niż w wersji proszkowej. Poszczególne metody wykorzystuje się również w innych zastosowaniach. Kolejną różnicą jest to, że malować przy użyciu pistoletu może praktycznie każdy, natomiast barwienie przy pomocy proszku odbywa się w profesjonalnych lakierniach. 

Malowanie metalu pistoletem wymaga przygotowania

Aby efekt malowania natryskowego był zgodny z oczekiwanym, nie wystarczy równomiernie nałożyć farbę na barwiony element. Niezbędnym etapem tego procesu jest odpowiednie przygotowanie powierzchni. 

Musi ona zostać oczyszczona ze starych warstw lakierniczych, ognisk korozji i wszelkich innych zanieczyszczeń. Przygotowanie do malowania metalu pistoletem można przeprowadzić za pomocą szlifierki, papieru ściernego lub drucianej szczotki. Dobór narzędzia powinien zależeć od intensywności zabrudzeń. Konieczne jest również odtłuszczenie i osuszenie barwionego obszaru, ponieważ poprawia to trwałość powłoki malarskiej oraz sprawia, że jest równomierna i gładka. 

Nie można pomijać tych czynności, ponieważ powierzchnia malowana natryskowo bez przygotowania będzie się prezentować nieestetycznie, a ponadto farba może się kruszyć i odpadać. 

[obraz_1]

Malowanie natryskowe jest wykorzystywane w wielu branżach. Można przeprowadzić je także w warunkach domowych. Trzeba w tym celu zaopatrzyć się w odpowiednią farbę, a także zadbać o jej przygotowanie, czyli wymieszanie i rozcieńczenie we właściwych proporcjach. 

Farba do metalu do pistoletu powinna zostać dobrze dobrana

Jeśli zastanawiasz się, jak malować natryskowo, przede wszystkim zadbaj o właściwy dobór farby, a także o to, by miała ona odpowiednią gęstość. 

Możesz wybrać standardowy produkt do metalu lub zdecydować się na preparat przeznaczony konkretnie do malowania natryskowego tego materiału.

W każdym przypadku barwnik musi zostać bardzo dobrze wymieszany oraz rozrzedzony. W przeciwnym razie może zablokować dyszę pistoletu. Jeśli z kolei dodasz do niego zbyt dużo wody lub rozpuszczalnika (w zależności od zaleceń producenta), farba do malowania natryskowego metalu nie pokryje powierzchni równomiernie. Zwykle stosuje się zatem dodatek w ilości około 5-10% składu gotowej mieszanki.

Malowanie natryskowe wymaga odpowiedniego sprzętu

Jeśli planujesz przeprowadzić malowanie natryskowe metalu, zaopatrz się w odpowiednie urządzenie. Taki sprzęt składa się zwykle z:

  • kompresora, 
  • pistoletu,
  • przewodu łączącego oba elementy.

Zadbaj także o środki ochrony indywidualnej, czyli kombinezon i maskę.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie