10 zasad, które powinniśmy przestrzegać, gdy posiadamy w domu piecyk gazowy.

Maciej Piwowski
26.11.2015

Coraz więcej w wiadomościach słyszy się o wybuchach gazu. Oczywiście nie wszystkie są spowodowane błędem użytkowników. Zdarza się, że przyczyną wybuchu jest rozszczelnienie instalacji. Może ono występować zwłaszcza w starych kamienicach, gdzie instalacja gazowa nie była wymieniana. Kiedyś w rurach płynął tzw. „gaz koksowniczy”, czyli gaz wilgotny. W późniejszym czasie tymi samymi instalacjami zaczął płynąć gaz suchy, gaz ziemny. Pogarsza on łączenia. Taki instalacje powinny być kontrolowane na zlecenie wspólnoty czy spółdzielni i w razie potrzeby wymieniane.

Innym powodem, jakie może doprowadzić do wybuchu może być nieprzestrzeganie zasad dotyczących eksploatacji piecyków gazowych i brak wyobraźni ludzi.

Posiadając piecyk gazowy powinniśmy przestrzegać zasad:

  1. Urządzenia, jakie montujemy powinny być atestowane z certyfikatem CE i dobrane odpowiednio do miejsca, w jakim będzie pracować. Warto skorzystać z pomocy autoryzowanych serwisantów. Z pewnością pomogą w dobraniu odpowiedniego piecyka.
  2. Montażu powinien dokonywać fachowiec z uprawnieniami
  3. Powinniśmy pilnować terminów przeglądów, a konserwację bądź naprawę piecyka powinien wykonywać autoryzowany serwis.
  4. Jeśli nasz piecyk ma już swoje lata i serwis zalecałby jego wymianę powinniśmy posłuchać jego rady i wymienić piecyk na piecyk nowszego typu
  5. Kratki wentylacyjne nie mogą być w żaden sposób zasłonięte, aby zapewnić sprawną wentylację i dopływ świeżego powietrza.
  6. Warto pomyśleć o zakupie czujnika czadu. Jest to tanie urządzenie, które poinformuje nas dźwiękowo o podwyższonym stężeniu czadu, dzięki czemu będziemy mogli zareagować w odpowiedni sposób.
  7. Nie powinniśmy bez porozumienia z zakładem gazowniczym oraz samemu dokonywać przeróbek instalacji gazowej.
  8. Powinniśmy przestrzegać zaleceń producenta, które są wyszczególnione w każdej instrukcji obsługi.
  9. Warto wiedzieć, gdzie znajduje się zawór gazu, aby w razie potrzeby móc szybko go zakręcić.
  10. Pamiętajmy o corocznym sprawdzaniu przewodów spalinowych. Nie bójmy się, więc wpuszczać kominiarzy do dokonania pomiarów. Oczywiście o takich pomiarach powinniśmy zostać poinformowani przez wspólnotę czy spółdzielnię.

Przestrzegając powyższych zasad będziemy bezpieczni w swoim domu czy mieszkaniu. Jeśli poszukujemy autoryzowanego serwisu wystarczy wejść na stronę producenta i tam znaleźć serwisy posiadające autoryzację w danych miastach.

Żur Gaz – autoryzowany serwis junkers Kraków

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.